Fala - nad morzem

wczasy, wakacje, urlop

 

W Słowińskim Parku Narodowym

24 lipca 2013r.

W SŁOWIŃSKIM PARKU NARODOWYM Tereny gmin Smołdzino i Główczyce, czyli północno-wschodnia część powiatu słupskiego to przede wszystkim Słowiński Park Narodowy. Prócz walorów przyrodniczych na jego terenie na odkrycie czekają liczne pałace, parki oraz kościółki. Dzięki powstałemu przed blisko 40 laty parkowi okolice te zachowały nieco ze swojego dawnego charakteru - nie przeszły przez etap budowy ośrodków wczasowych i charakterystycznej dla ostatnich lat unifikacji.


Gardna Wielka Pomorze

24 lipca 2013r.

GARDNA WIELKA to niegdysiejszy gród kasztelański, leżący 4 km na zachód od Smołdzina. Gardna szybko straciła prawa miejskie, choć przez długie lata była siedzibą jedynej w okolicy parafii. Obecnie miejscowość składa się z dwóch połączonych ze sobą wiosek: Gardny Wielkiej i Gardny Małej. Znajduje się tu zabytkowy gotycki kościół z 1282 roku, przebudowany w roku 1842.


Główczyce na Kaszubach

24 lipca 2013r.

GŁÓWCZYCE są jedną z największych i najstarszych miejscowości w północno-wschodniej części powiatu słupskiego. Parafia powstała tu, jak głosi legenda, w roku 1026, jest więc najstarszą na Pomorzu Środkowym. Obecnie Główczyce to miejscowość gminna, posiadająca restauracje, stacje paliw, aptekę, ośrodek zdrowia i pocztę. Jak podają niemieckie źródła, wieś przez okoliczną ludność kaszubską zwana byta Jerozolimą i z nią utożsamiana.