Fala - nad morzem

wczasy, wakacje, urlop

 

Polskie wybrzeże Bałtyku

08 maj 2010r.

Polskie wybrzeże Bałtyku obejmujące obszar pomiędzy ujściem Odry i Wisły jest historyczną częścią Pomorza. Pojęcie Pomorza jako odrębnego regionu nad Bałtykiem, pojawiło się w XI w. W połowie XII w. termin ten był już powszechnie stosowany. O Pomorzu i Pomorzanach pisał w swojej kronice Gall Anonim oraz inni ówcześni dziejopisowie. Biograf św. Ottona z Bambergu Herbord pisał, że nazwa ta znaczy tyle, co kraina "położona koło lub przy morzu".


Kamień Pomorski

15 maj 2010r.

Miasto powiatowe nad Zalewem Kamieńskim, naprzeciwko Wyspy Chrząszczewskiej. Uzdrowisko (solanki, borowiny), port żeglarski i rybacki, duża mleczarnia. Końcowa stacja bocznicy kolejowej z Wysokiej Kamieńskiej. Ośrodek turystyki, cenne zabytki. Liczy około 10 tys. mieszkańców.


Między Radunią a Kłodawą

24 lipiec 2013r.

MIĘDZY RADUNIĄ A KŁODAWĄ Okolice Przywidza i Kolbud do 1920 roku znajdowały się w granicach powiatów kartuskiego i kościerskiego, a po utworzeniu Wolnego Miasta Gdańska zostały doń włączone. Stąd po wojnie potraktowano je jako ziemie odzyskane, wysiedlając do Niemiec m.in. część mieszkających tu od stuleci Kaszubów. Obecnie obie gminy znajdują się w powiecie gdańskim. Kaszubszczyzna od kilkunastu lat przeżywa tu prawdziwy renesans, budząc często zaskoczenie mieszkańców Trójmiasta i dyskusje czy rzeczywiście Kolbudy i Przywidz to Kaszuby. By rozstrzygnąć ten dylemat - warto tu przyjechać i samemu sprawdzić.


Łapino na Kaszubach

24 lipiec 2013r.

ŁAPINO graniczy z Kolbudami od północy. Historyczne dobro rycerskie Lappin znajdowało się nad Jeziorem Łapińskim. Dziś jest to wieś Łapino Kartuskie, położona 4 km na północ od Kolbud, przy drodze do Lnisk. Nad wspomnianym jeziorem działają sezonowe ośrodki wczasowe. Współczesne Łapino, do niedawna zwane też Łapinem Dolnym, dawniej należało częściowo do majątków w Łapinie i Widlinie.


Szwajcaria Kaszubska

24 lipiec 2013r.

CZAPIELSK leży 6 km na zachód od Kolbud, nad Reknicą. Jest to mata, zwarta wieś ulicowa z zabytkowym kościółkiem na wzniesieniu. W przeszłości było to dobro rycerskie, od 1617 roku należące do jezuitów z Gdańska. Już w XV wieku istniał tu kościółek filialny parafii w Pręgowie. W latach 1583-1596 użytkowali go protestanci, później zaś opiekowali się nim jezuici. Przypuszczalnie za ich czasów Czapielsk był miejscem pielgrzymkowym, o czym mogą świadczyć nieliczne zachowane do dziś wota.


Zdroje Raduni i Wzgórza Szymbarskie

24 lipiec 2013r.

ZDROJE RADUNI I WZGÓRZA SZYMBARSKIE Tereny okalające Jeziora Raduńskie i górny bieg rzeki od lat uchodzą za centrum Szwajcarii Kaszubskiej i mają szczególne walory krajobrazowe i przyrodnicze. Osią jest tu rzeka Radunia, tworząca z jeziorami i małymi strumieniami ciąg jezior zwany Raduńskim Kółkiem. Jest to ponad 25 zbiorników wodnych różnej wielkości, z których prawie wszystkie nadająsię do uprawiania sportów wodnych i pływania.