Fala - nad morzem

wczasy, wakacje, urlop

 

Między Radunią a Kłodawą

24 lipca 2013r.

MIĘDZY RADUNIĄ A KŁODAWĄ Okolice Przywidza i Kolbud do 1920 roku znajdowały się w granicach powiatów kartuskiego i kościerskiego, a po utworzeniu Wolnego Miasta Gdańska zostały doń włączone. Stąd po wojnie potraktowano je jako ziemie odzyskane, wysiedlając do Niemiec m.in. część mieszkających tu od stuleci Kaszubów. Obecnie obie gminy znajdują się w powiecie gdańskim. Kaszubszczyzna od kilkunastu lat przeżywa tu prawdziwy renesans, budząc często zaskoczenie mieszkańców Trójmiasta i dyskusje czy rzeczywiście Kolbudy i Przywidz to Kaszuby. By rozstrzygnąć ten dylemat - warto tu przyjechać i samemu sprawdzić.


Łapino na Kaszubach

24 lipca 2013r.

ŁAPINO graniczy z Kolbudami od północy. Historyczne dobro rycerskie Lappin znajdowało się nad Jeziorem Łapińskim. Dziś jest to wieś Łapino Kartuskie, położona 4 km na północ od Kolbud, przy drodze do Lnisk. Nad wspomnianym jeziorem działają sezonowe ośrodki wczasowe. Współczesne Łapino, do niedawna zwane też Łapinem Dolnym, dawniej należało częściowo do majątków w Łapinie i Widlinie.


Gołubie Kaszubskie

24 lipca 2013r.

GOŁUBIE KASZUBSKIE leży 6 km na wschód od Stężycy, pomiędzy Jez. Patulskim a Dąbrowskim. We wczesnym średniowieczu należało do zakonu cystersów z Pogódek. Później władali nim kartuzi, a na początku XIX stulecia ziemie zostały rozparcelowane wśród chłopów. Rozwój wsi nastąpił na początku XX wieku, po wybudowaniu stacji kolejowej. Turyści szczególnie upodobali sobie Jezioro Dąbrowskie,