Fala - nad morzem

wczasy, wakacje, urlop

Ustroń

16 luty 2010r.

Ustroń, to piękne i malownicze miasto oferuje turystom noclegi w Ustroniu, gdzie w miłej atmosferze można odpocząć i nabrać sił na kolejne wycieczki krajoznawcze. Zwiedzając okoliczne zabytki, wśród których znajdują się między innymi Synagoga, cmentarz żydowski i Muzeum Ustrońskie, człowiek może poczuć nieodparty urok tego miejsca.


Lato 2010

18 maj 2010r.

Każdego lata polskie wybrzeże Morza Bałtyckiego zapełnia się tysiącami turystów, wczasowiczów i kuracjuszy spragnionych słońca i ochłody w morskich falach. Wychodząc z założenia, że leżenie plackiem na piasku, choć niewątpliwie przyjemne, może się z czasem trochę znudzić, pragniemy Państwu zaproponować lekturę stanowiącą uzupełnienie wypoczynku lub alternatywę na (odpukać w niemalowane) niepogodne dni. Tym, którzy lubią planować wyjazd dużo wcześniej przewodnik może dostarczyć garść informacji pozwalających wybrać miejsce wypoczynku zgodnie z zainteresowaniami i upodobaniami.


Pomorze Zachodnie

09 maj 2010r.

Określenie Pomorze Zachodnie ukształtowało się w Polsce głównie po drugiej wojnie światowej. Pod pojęciem tym współcześnie rozumie się obszar pomiędzy dolną Odrą na zachodzie (granica państwa) a rzeką Łebą na wschodzie W nazewnictwie niemieckim teren ten określa się mianem Pomorze Tylne (Hinterpom-merń) dla odróżnienia od Pomorza Zaodrzańskiego zwanego Przednim (Vor-pommerń). We wczesnym średniowieczu ziemie te zamieszkiwały plemiona słowiańskie Pomorzan.


Bałtyk - morze Bałtyckie

14 maj 2010r.

Bałtyk jest typowym morzem śródziemnym, ograniczonym od Oceanu Atlantyckiego płytkim cieśninami duńskimi: Mały Bełt, Wielki Bełt i Sund. Na zachodzie jako granicę Bałtyku przyjmuje się zachodnie krańce Głębi Arkońskiej ograniczone trzema wyspami duńskimi: Zelandią, M<|>n i Falster oraz progami podmorskimi pomiędzy przylądkami Darsser Ort — Gedser i Heddinge — Falsterbo. Powierzchnia morza wynosi 385 000 km2, długość około 1600 km, szerokość waha się w granicach 200-300 km, miejscami zwęża się poniżej 100 km. Bałtyk jest morzem płytkim, średnia głębokość wynosi 56 m. Najgłębszym miejscem jest Głębia Landsortska (na pn.-zach. od Gotlandii) licząca 459 m.


Między Radunią a Kłodawą

24 lipiec 2013r.

MIĘDZY RADUNIĄ A KŁODAWĄ Okolice Przywidza i Kolbud do 1920 roku znajdowały się w granicach powiatów kartuskiego i kościerskiego, a po utworzeniu Wolnego Miasta Gdańska zostały doń włączone. Stąd po wojnie potraktowano je jako ziemie odzyskane, wysiedlając do Niemiec m.in. część mieszkających tu od stuleci Kaszubów. Obecnie obie gminy znajdują się w powiecie gdańskim. Kaszubszczyzna od kilkunastu lat przeżywa tu prawdziwy renesans, budząc często zaskoczenie mieszkańców Trójmiasta i dyskusje czy rzeczywiście Kolbudy i Przywidz to Kaszuby. By rozstrzygnąć ten dylemat - warto tu przyjechać i samemu sprawdzić.


Łapino na Kaszubach

24 lipiec 2013r.

ŁAPINO graniczy z Kolbudami od północy. Historyczne dobro rycerskie Lappin znajdowało się nad Jeziorem Łapińskim. Dziś jest to wieś Łapino Kartuskie, położona 4 km na północ od Kolbud, przy drodze do Lnisk. Nad wspomnianym jeziorem działają sezonowe ośrodki wczasowe. Współczesne Łapino, do niedawna zwane też Łapinem Dolnym, dawniej należało częściowo do majątków w Łapinie i Widlinie.


Szwajcaria Kaszubska

24 lipiec 2013r.

CZAPIELSK leży 6 km na zachód od Kolbud, nad Reknicą. Jest to mata, zwarta wieś ulicowa z zabytkowym kościółkiem na wzniesieniu. W przeszłości było to dobro rycerskie, od 1617 roku należące do jezuitów z Gdańska. Już w XV wieku istniał tu kościółek filialny parafii w Pręgowie. W latach 1583-1596 użytkowali go protestanci, później zaś opiekowali się nim jezuici. Przypuszczalnie za ich czasów Czapielsk był miejscem pielgrzymkowym, o czym mogą świadczyć nieliczne zachowane do dziś wota.


Strona 2 z 3, < Poprzednia  1  [2]  3  Następna >